Licencja dla giełdy i kantoru kryptowalut

W dniu 31 października 2021 wchodzą w Polsce w życie nowe regulacje dotyczące działalności w zakresie kryptowalut. Wszystkie podmioty zajmujące się m.in. wymianą walut wirtualnych muszą uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez Ministra Finansów. Rejestr zostanie utworzony na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, która przy okazji przechodzi w tym samym czasie więcej zmian.

Żeby móc prowadzi działalność w zakresie wymiany kryptowalut np. kantor lub giełdę kryptowalut, jeżeli przedsiębiorca jest osobą fizyczną musi spełniać wymóg niekaralności. Natomiast w przypadku spółek wymóg niekaralności muszą spełniać osoby uprawnione do jej reprezentacji lub członkowie zarządu. Wymóg ten rozciąga się również na beneficjenta rzeczywistego podmiotu świadczącego usługi w zakresie wymiany walut wirtualnych.

Ustawodawca wprowadza również obowiązek ukończenia przez zarząd kantoru lub giełdy szkolenia lub kursu obejmującego prawne lub praktyczne zagadnienia związane z działalnością w zakresie kryptowalut lub wykonywania przez okres co najmniej roku, czynności związanych z działalnością w zakresie walut wirtualnych. Wymóg ten należy udokumentować.

Prowadzenie tego typu działalności bez uzyskania wpisu do rejestru, podlega karze pieniężnej do wysokości 100 000 zł.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress