POLISOLOKATY: opłata administracyjna do zwrotu

Wyrokiem z dnia 25 września 2018 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie (sygn. akt II C 922/17) uznał za niedozwoloną opłatę administracyjną pobieraną przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie EUROPA S.A. w ramach umowy ubezpieczenia z funduszem kapitałowym. Sprawę prowadzi Kancelaria Prawna Majkowycz.
W przeciwieństwie do innych tego typu przypadków sąd uznał, że nie tylko opłata likwidacyjna pobierana na koniec umowy ma niedozwolony charakter, ale nakazał również zwrot wszystkich opłat pobieranych w trakcie trwania umowy ubezpieczenia.
Zgodnie z tabelą opłat opłata administracyjna wynosiła 1,28% w skali roku (naliczana od Składki Zainwestowanej). Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż jest to nie duża kwota. Przykładowo jeżeli klient wpłaca 744 zł miesięcznie – 1,28% od tej kwoty to zaledwie 9,52 zł.
W rzeczywistości 1,28% jest pobierane nie od bieżących wpłat, ale od sumy wpłat za 15 lat, które w tym wypadku wyniosą aż 135 000 zł tzw. Składka Zainwestowana.
W konsekwencji opłata administracyjna wynosi 144 zł miesięcznie.
Wysokość opłaty administracyjnej przekłada się bezpośrednio na wartość inwestycji, gdyż pomniejsza wpłacane składki o wskazaną kwotę, która nie jest przypisywana do rachunku klienta. Dlatego klient wpłacając 744 zł miesięcznie automatycznie traci aż 144 zł.

Ważne jest, że o zwrot opłaty administracyjnej wciąż mogą się ubiegać nawet osoby, które odzyskały opłatę likwidacyjną, gdyż są to dwa odrębne roszczenia.

Wyrok jest nieprawomocny. Sąd nie sporządził jeszcze pisemnego uzasadnienia do wyroku.

 

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress